2021-20

28/05/2021

SİRKÜLER NO : 2021-20

Mısır tarafından ithal edilecek ürünlere ilişkin sevkiyat öncesi onay sürecine dayalı Advance Cargo Information(ACI)  olarak adlandırılan yeni bir ön denetim sistemi pilot olarak uygulanmaya başlanmıştır.

 

1 Temmuz 2021 tarihinden sonra uygulamanın zorunlu olacağı belirtilmektedir.

 

ACI uygulamasının Mısır'ın TPS sistemi olan Nafeza ile entegre şekilde çalışacağı anlaşılmaktadır.

 

Yeni sistem, ilk etapta ihracatçıya bazı yeni iş yükleri getirecek gibi görünmektedir.

 

Nafeza sistemine ilişkin resmi sayfadaki (https://www.nafeza.gov.eg/en/site/aci-details)   bilgilere göre;

 

Sisteme kayıt olan Mısırlı ithalatçılar sevkiyattan önce kargo bilgilerini (fatura, konşimento) sistem yükleyecekler ve  ihracatcıyı yüklemeden en az 48 saat önce gerekli bilgileri sisteme Blockchain  teknolojisini kullanan tedarik zinciri ağları aracılığıyla girmesi konusunda bildirimde bulunacaktır.

 

İlgili sitede bu işlem için yetkilendirilmiş hizmet sağlayıcının Cargo X firması olduğu belirtilmektedir.  İhracatçının bu bilgi ve belgeleri gönderebilmesi önce Blockchain – CargoX sistemine üye olması ve bir kimlik numarası alması gerekmektedir.

 

İthalatçı tarafından gerekli ön bildirim bilgilerinin sisteme girilmesi ve sistem onayı sonrasında ithalatçı ve ihracatçının sistemde kayıtlı mail adreslerine ACID numarası gönderilecektir.

 

Tüm ihracat belgelerinde ACID numarası belirtilecektir.   ACID numarasının yükleme evraklarında belirtilmemesi durumunda, Mısır gümrüğü tarafından ilgili yükün tahliye edilmesine izin verilmeyecektir. Bu numaranın sevkiyat evrakları üzerinde  bulunması gerekecektir.

 

Her yeni uygulamada olduğu gibi bu uygulamada aksaklıklar olması olasıdır ve konunun  ne şekilde ilerleyeceği pratiklerle belli olacaktır.

 

İhracatçılarımızın yeni düzenlemeye ilişkin olarak Mısırlı ithalatçılar ve taşımayı yapacak acenteler ile ayrıca irtibata geçerek  bilgi almaları önemlidir ve faydalı olur.

 

http://haber.evrim.com/uploads/files/12298.pdf

 

İstanbul